Çelik rulmanlar arasında yer alan ve tüm iklim koşullarına, ortama uyum sağlayan küçük ölçüde minyatür yataklı rulmanlar düşük yük gerektiren rulmanlardır. Minyatür yataklı rulmanlar kullanım alanlarında 2 metal kalkanla kaplı olarak kullanılır. Bunun nedeni rulman yatağının toz ya da kirden korunması amaçlıdır. Rulman çeşitleri arasında çelikten yapıldığı için paslanmaz özeliğe sahiptir. Sürtünmeye karşı korozyonu azaltan özelliğe sahiptir. Farklı ölçü ve tasarımlarda kullanılmaktadır. Metal kapaklı özelliğine sahiptir. Gres yağlama kullanılır.

Minyatür Yataklı Rulmanlar Kullanım Alanları

Minyatür yataklı rulmanların kullanım alanları; 3D yazıcı, makine sanayisi, tarım makineleri, taşıma, madencilik, elektrik motorları, tekerlek yatağı, otomobil ve daha birçok alanda kullanılır. 3D yazıcılar günümüzde kullanılan teknolojik makineler arasındadır. Bu küçük cihazlarda kullanılan parçalar minyatür parçalardır.

En fazla rulman kullanılan yazıcılardır. Tekerler yatağında kullanımı ise sürekli dönme kaynaklı sürtünmeyi azaltmak, yükü hafifletmek ve korozyonu önlemek amaçlıdır. Minyatür yataklı rulmanlar düşük yük gerektiren makinelerde kullanılır. Çalışma prensibi diğer rulman çeşitleri ile aynı özeliklere sahiptir.

Ana SayfaTelefonWhatsApp