Rulman tasarımları üretilirken ihtiyaca uygunluk tespit edilmektedir. Koşullara uygun rulman üretilirken; korozyona mukavemet, nem, yüksek sıcaklık, titreşim ve yüksek yük göz önünde bulundurulması gerekir. Bu anlamda döküm gövdeli yataklı rulmanlar hareketli millerin iki uçlu olarak yataklanması işlemini kolaylaştıran rulmanlardır. Özel döküm yatak sayesinde eksenel hareket salınımı önlenir ve sabit olarak kalması sağlanır. Yatay eksenel gerektiren makinelerde kullanılan rulmanlardır.

Döküm Gövdeli Yataklı Rulmanların Kullanımı

Döküm gövdeli yataklarda farklı büyüklükler kullanılır. Montaj sırasında makineye uygulanma şekli hidrolik, ısınma ya da mekanik yöntemledir. Bu rulman makineye uygulanmadan kısa süre önce ambalajından açılır. Kuru ve toz olmayan bir ortamda uygulanır. Mil ya da yuva içerisinde kesinlikle pislik, toz, talaş gibi kirler olmamalıdır.

Rulmanın yanlış kullanılması sonucu makinede ortaya çıkacak hasarları gidermek amacı ile seçim doğru olmalıdır. Rulman seçiminde mühendislik önerileri alınmalı, makinenin çalışma prensibi ve koşulları belirlenmelidir. Isı, nem, titreşim, ağır yük, buhar ve basınç gibi koşullar göz önünde bulundurulmalıdır.

Ana SayfaTelefonWhatsApp